به جامعه نابینایان ثامن الائمه (ع) خراسان رضوی خوش آمدید Skip to content

دانلود نگارش ۲۰۲۴.۱ nvda

Posted in نرم افزار, and نرم افزار کامپیوتر

سلام نگارش ۲۰۲۴.۱ از صفحه خوان nvda منتشر شد.
۲۰۲۴.۱
یک حالت جدید گفتار درخواستی افزوده شد. وقتی گفتار درخواستی باشد، NVDA خودکار سخن نمی‌گوید (مثلا هنگامی که مکان‌نما را حرکت می‌دهید)؛ ولی همچنان هنگام اجرای فرمان‌هایی که هدفشان بویژه برای اعلام چیزی است (مثلا برای اعلام عنوان پنجره) سخن می‌گوید. حالا می‌توانید از دسته‌ی گفتار تنظیمات NVDA، حالت‌هایی از گفتار را که نمی‌خواهید در حلقه‌ی حالت‌های گفتاری (NVDA+S) باشند حذف کنید.
یک حالت جدید انتخاب بومی، یعنی پشتیبانی از روش انتخاب موجود در برنامه (که با NVDA+shift+f10 فعال یا غیرفعال می‌شود)، حالا برای حالت مرور NVDA در فایرفاکس موجود است. وقتی فعال باشد، انتخاب متن در حالت مرور، انتخاب بومی خود فایرفاکس را هم در دست می‌گیرد. کپی متن با control+c مستقیما به فایرفاکس فرستاده می‌شود. بنابر این به جای ارائه‌ی متن ساده‌ی NVDA، متن پیشرفته -همراه با قالب‌بندی و آنچه که در صفحه‌ی وب موجود است- کپی می‌شود.
فروشگاه افزونه‌ها حالا از کنش‌های گروهی پشتیبانی می‌کند. به عنوان مثال، نصب یا فعالسازی افزونه‌ها با انتخاب چند افزونه. یک کنش جدید برای باز کردن صفحه‌ی وب بازبینی‌های افزونه‌ی انتخاب‌شده افزوده شد.
گزینه‌های دستگاه خروجی صدا و حالت‌های کم کردن صدای پس‌زمینه از پنجره‌ی انتخاب موتور سخنگو حذف شدند. میتوانید آن‌ها را در پنجره‌ی تنظیمات صدا که با NVDA+ctrl+U باز می‌شود پیدا کنید.
eSpeak-NG، برگرداننده‌ی بریل LibLouis، و Unicode CLDR بروز شدند. جدول‌های بریل جدید تایلندی، فیلیپینی و رومانیایی موجود شدند.
اشکالات زیادی از فروشگاه افزونه‌ها، بریل، Libre Office، Microsoft Office و صدا برطرف شده است.
نکات مهم
• این انتشار سازگاری افزونه‌های موجود را از بین می‌بَرَد.
• ویندوزهای ۷ و ۸ دیگر پشتیبانی نمی‌شوند. ویندوز ۸.۱ حداقل نسخه‌ای از ویندوز است که پشتیبانی می‌شود.
امکانات جدید
• فروشگاه افزونه‌ها:
◦ فروشگاه افزونه‌ها حالا از کنش‌های گروهی پشتیبانی می‌کند. به عنوان مثال، نصب یا فعالسازی افزونه‌ها با انتخاب چند افزونه. (#۱۵۳۵۰, #۱۵۶۲۳, @CyrilleB79)
◦ کنش جدیدی برای باز کردن یک صفحه‌ی وب اختصاصی جهت دیدن یا ارائه‌ی بازخورد یک افزونه اضافه شد. (#۱۵۵۷۶, @nvdaes)
• پشتیبانی از نمایشگرهای بریل HID بلوتوثی کم‌انرژی افزوده شد. (#۱۵۴۷۰)
• یک حالت جدید انتخاب بومی، یعنی پشتیبانی از روش انتخاب موجود در برنامه (که با NVDA+shift+f10 فعال یا غیرفعال می‌شود)، حالا برای حالت مرور NVDA در فایرفاکس موجود است. وقتی فعال باشد، انتخاب متن در حالت مرور، انتخاب بومی خود فایرفاکس را هم در دست می‌گیرد. کپی متن با control+c مستقیما به فایرفاکس فرستاده می‌شود. بنابر این به جای ارائه‌ی متن ساده‌ی NVDA، متن پیشرفته -همراه با قالب‌بندی و آنچه که در صفحه‌ی وب موجود است- کپی می‌شود. توجه کنید که از آنجایی که فایرفاکس کپی واقعی را مدیریت می‌کند، NVDA پیام «در کلیپ‌برد کپی شد» را در این حالت اعلام نمی‌کند. (#۱۵۸۳۰)
• هنگامی که با حالت مرور فعال، متنی را در Microsoft Word کپی می‌کنید، قالب‌بندی نیز گنجانده می‌شود. یک تأثیر جانبی این است که NVDA دیگر پیام «در کلیپ‌برد کپی شد» را هنگام فشردن “control+c” در حالت مرور Microsoft Word یا Outlook اعلام نمی‌کند، زیرا خود برنامه اکنون کپی را مدیریت می‌کند، نه NVDA. (#16129)
• یک حالت جدید گفتاری درخواستی افزوده شد. وقتی گفتار درخواستی باشد، NVDA خودکار سخن نمی‌گوید (مثلا هنگامی که مکان‌نما را حرکت می‌دهید)؛ ولی همچنان هنگام اجرای فرمان‌هایی که هدفشان بویژه برای اعلام چیزی است (مثلا برای اعلام عنوان پنجره) سخن می‌گوید. (#۴۸۱, @CyrilleB79)
• حالا حذف کردن حالت‌های گفتاری که نمی‌خواهید در حلقه‌ی حالت‌های گفتاری (NVDA+S) باشند، از دسته‌ی گفتار تنظیمات NVDA امکانپذیر است. (#۱۵۸۰۶, @lukaszgo1)
◦ اگر در حال حاضر از افزونه‌ی NoBeepSpeechMode استفاده می‌کنید، می‌توانید آن را حذف کنید و حالت‌های بوق و درخواستی را از تنظیمات مربوط غیرفعال کنید.
تغییرات
• NVDA دیگر از ویندوز ۷ و ویندوز ۸ پشتیبانی نمی‌کند. ویندوز ۸.۱ حداقل نسخه‌ای از ویندوز است که پشتیبانی می‌شود. (#۱۵۵۴۴)
• بروزرسانی اجزای NVDA:
◦ برگرداننده‌ی بریل لیبلویی به نسخه‌ی ۳.۲۸.۰ ارتقا یافت. (#۱۵۴۳۵, #۱۵۸۷۶, @codeofdusk)
■ جدول‌های جدید بریل تایلندی، رومانیایی و فیلیپینی افزوده شدند.
◦ eSpeak NG به نسخه‌ی ۱.۵۲-dev commit 530bf0abf بروز شد. (#۱۵۰۳۶)
◦ یادداشت‌های ایموجی‌ها و نمادهای CLDR به نگارش ۴۴.۰ بروز شد. (#۱۵۷۱۲, @OzancanKaratas)
◦ Java Access Bridge به نسخه‌ی ۱۷.۰.۹+۸Zulu (17.46.19) بروز شد. (#۱۵۷۴۴)
• فرمان‌های صفحه‌کلیدی:
◦ فرمان‌های زیر حالا از دو و سه بار فشردن برای هجی کردن اطلاعات اعلام شده و هجی کردن با توضیح نویسه‌ها پشتیبانی می‌کنند: اعلام انتخاب، اعلام متن کلیپ‌برد و اعلام شیء دارای فکوس. (#۱۵۴۴۹, @CyrilleB79)
◦ فرمان فعال یا غیرفعال کردن پرده‌ی صفحه نمایش حالا یک کلید میانبر پیشفرض دارد: NVDA+control+escape. (#10560, @CyrilleB79)
◦ هنگام چهار بار فشردن، فرمان اعلام انتخاب حالا انتخاب را در یک پیام قابل مرور نشان می‌دهد. (#۱۵۸۵۸, @Emil-18)
• Microsoft Office:
◦ هنگامی که اطلاعات قالب‌بندی روی خانه‌های اکسل درخواست می‌شود، حاشیه‌ها و پس‌زمینه‌ها تنها وقتی اعلام می‌شوند که چنین قالب‌بندی‌ای موجود باشد. (#۱۵۵۶۰, @CyrilleB79)
◦ NVDA دوباره دیگر گروه‌های بدون برچسب را اعلام نمیکند؛ مثل نسخه‌های اخیر منوهای آفیس ۳۶۵. (#۱۵۶۳۸)
• گزینه‌های دستگاه خروجی صدا و حالت‌های کم کردن صدای پس‌زمینه از پنجره‌ی انتخاب موتور سخنگو حذف شدند. میتوانید آن‌ها را در پنجره‌ی تنظیمات صدا که با NVDA+ctrl+U باز می‌شود پیدا کنید. (#۱۵۵۱۲, @codeofdusk)
• گزینه‌ی «اعلام نقش شیء، هنگامی که موس وارد محدوده‌ی شیئی می‌شود» به «اعلام شیء هنگامی که موس وارد آن می‌شود» تغییر نام داد. این گزینه حالا اطلاعات مرتبط بیشتری راجع به شیء هنگامی که موس به محدوده‌ی آن وارد می‌شود، مانند وضعیت (علامت‌دار / فشرده‌شده) یا مختصات خانه در یک جدول را اعلام می‌کند. (#۱۵۴۲۰, @LeonarddeR)
• گزینه‌های جدیدی در منوی راهنمای NVDA برای صفحه‌ی دریافت راهنمایی و فروشگاه NV Accessافزوده شدند. (#۱۴۶۳۱)
• پشتیبانی NVDAاز PoEdit برای نسخه‌های ۳ و بالاتر PoEdit بهبود یافت. به کاربران PoEdit ۱ توصیه می‌شود اگر می‌خواهند به قابلیت دسترسی پیشرفته در PoEdit اعتماد کنند، مانند میانبرها برای خواندن یادداشت‌ها و توضیحات مترجم، PoEdit را به نسخه‌ی ۳ بروز کنند. (#۱۵۳۱۳, #۷۳۰۳, @LeonarddeR)
• نمایشگر مجازی بریل و نمایشگر گفتار حالا در حالت امن غیرفعال می‌شوند. (#۱۵۶۸۰)
• وقتی که در اشیاء پیمایش می‌کنید، اشیاء غیرفعال (ناموجود) دیگر نادیده گرفته نمی‌شوند. (#۱۵۴۷۷, @CyrilleB79)
• فهرست مطالب به سند فرمان‌های صفحه‌کلیدی افزوده شد. (#۱۶۱۰۶)
رفع اشکال
• فروشگاه افزونه‌ها:
◦ هنگامی که وضعیت افزونه‌ای که فکوس روی آن است تغییر می‌کند، مثلا تغییر از «در حال دانلود» به «دانلود شده»، مورد بروزشده حالا بدرستی اعلام می‌شود. (#۱۵۸۵۹, @LeonarddeR)
◦ هنگام نصب افزونه‌ها، اعلان‌های نصب دیگر با پنجره‌ی شروع مجدد پوشیده نمی‌شوند. (#۱۵۶۱۳, @lukaszgo1)
◦ هنگامی که افزونه‌ای ناسازگار را دوباره نصب می‌کنید، دیگر به اجبار غیرفعال نمی‌شود. (#۱۵۵۸۴, @lukaszgo1)
◦ افزونه‌های غیرفعال و ناسازگار حالا می‌توانند بروز شوند. (#۱۵۵۶۸, #۱۵۰۲۹)
◦ NVDA حالا در موردی که یک افزونه درست دانلود نمی‌شود، خود را بازیابی می‌کند و خطا را نمایش می‌دهد. (#۱۵۷۹۶)
◦ NVDA دیگر بعد از باز و بسته شدن فروشگاه افزونه‌ها، بطور متناوب راه اندازی مجدد نمی‌شود. (#۱۶۰۱۹, @lukaszgo1)
• صدا:
◦ وقتی چند صدا پشت سر هم پخش می‌شوند، NVDA دیگر برای مدت کوتاهی متوقف نمی‌شود. (#۱۵۳۱۱, #۱۵۷۵۷, @jcsteh)
◦ اگر دستگاه خروجی صدا روی چیزی غیر از پیش‌فرض تنظیم شده باشد و آن دستگاه پس از در دسترس نبودن دوباره در دسترس قرار گیرد، NVDA به جای ادامه استفاده از دستگاه پیش‌فرض، اکنون به دستگاه پیکربندی‌شده برمی‌گردد. (#۱۵۷۵۹, @jcsteh)
◦ اگر پیکربندی دستگاه خروجی تغییر، یا برنامه‌ی دیگری کنترل انحصاری دستگاه را رها کند، NVDA اکنون پخش صدای خود را از سر می‌گیرد. (#۱۵۷۵۸, #۱۵۷۷۵, @jcsteh)
• بریل:
◦ نمایشگرهای بریل چندخطّی دیگر باعث توقف درایور BRLTTY نمی‌شوند و BRLTTY به عنوان یک نمایشگر پیوسته با آن‌ها رفتار می‌کند. (#۱۵۳۸۶)
◦ اشیاء بیشتری که دارای متن مفید هستند شناسایی می‌شوند و محتوای متنی در نمایشگر بریل نمایش داده می‌شود. (#۱۵۶۰۵)
◦ ورودی بریل کوتاهنویسی دوباره درست کار می‌کند. (#۱۵۷۷۳, @aaclause)
◦ هنگام حرکت پیمایشگر بین خانه‌های جدول در بیشتر موقعیت‌ها، حالا خط بریل بروز می‌شود. (#۱۵۷۵۵, @Emil-18)
◦ نتیجه‌ی فرمان‌های اعلام فکوس جاری، پیمایشگر جاری، و انتخاب جاری حالا در بریل نشان داده می‌شود. (#۱۵۸۴۴, @Emil-18)
◦ راه‌انداز بریل Albatross دیگر یک میکروکنترلر Esp32 را به عنوان نمایشگر Albatross به کار نمی‌گیرد. (#۱۵۶۷۱)
• LibreOffice:
◦ کلمه‌هایی که با استفاده از کلید میانبر ctrl+backspace پاک می‌شوند، حالا هنگامی که به دنبال کلمه‌ی پاک‌شده یکی از نویسه‌های «فاصله» یا «تب» باشد، بدرستی اعلام می‌شوند. (#۱۵۴۳۶, @michaelweghorn)
◦ اعلام نوار وضعیت با استفاده از کلید میانبر NVDA+End، حالا برای پنجره‌های محاوره‌ای LibreOffice نسخه‌های ۲۴.۲ و جدیدتر هم کار می‌کند. (#۱۵۵۹۱, @michaelweghorn)
◦ همه‌ی ویژگی‌های مورد انتظار متنی اکنون در LibreOffice نسخه‌های ۲۴.۲ و بالاتر پشتیبانی می‌شوند. این باعث می‌شود اعلام خطاهای املایی هنگامی که خطّی را در Writer می‌خوانید کار کند. (#۱۵۶۴۸, @michaelweghorn)
◦ اعلام سطح‌های سرنوشتارها در نسخه‌های ۲۴.۲ و جدیدتر LibreOffice نیز کار می‌کند. (#۱۵۸۸۱, @michaelweghorn)
• Microsoft Office:
◦ در اکسل با UIA غیرفعال، هنگامی که control+y, control+z یا alt+backspace فشرده می‌شوند، بریل بروز می‌شود و محتوای خانه‌ی فعال -که مکان‌نما روی آن قرار دارد- خوانده می‌شود. (#۱۵۵۴۷)
◦ در Word هنگامی که UIA غیرفعال است، وقتی control+v, control+x, control+y, control+z, alt+backspace, backspace یا control+backspace فشرده می‌شوند، بریل هم بروز می‌شود. همچنین با UIA فعال هم بروز می‌شود، هنگامی که متن تایپ میکنید و بریل به بازبینی متصل است و بازبینی نشانگر را دنبال میکند. (#۳۲۷۶)
◦ در Word هنگامی که از فرمان‌های خود برنامه برای پیمایش در جدول‌ها (alt+home, alt+end, alt+pageUp و alt+pageDown) استفاده می‌کنید، خانه‌ای که مکان‌نما روی آن می‌آید بدرستی اعلام می‌شود. (#۱۵۸۰۵, @CyrilleB79)
• اعلام کلیدهای میانبر اشیاء بهبود یافته است. (#۱۰۸۰۷, #۱۵۸۱۶, @CyrilleB79)
• موتور سخنگوی SAPI4 حالا بدرستی از حجم، سرعت و زیر و بمی صدا که در گفتار جاسازی شده پشتیبانی می‌کند. (#۱۵۲۷۱, @LeonarddeR)
• وضعیت چندخطّی حالا در برنامه‌هایی که از Java Access Bridge استفاده می‌کنند بدرستی اعلام میشود. (#۱۴۶۰۹)
• NVDA محتوای پنجره‌ی محاوره‌ای را برای پنجره‌های بیشتری در ویندوزهای ۱۰ و ۱۱ اعلام می‌کند. (#۱۵۷۲۹, @josephsl)
• NVDA هنگامی که از UI Automation استفاده می‌کنید، موقع خواندن صفحه‌ی تازه‌بارگزاری‌شده در Microsoft Edge دیگر دچار خطا نمی‌شود. (#۱۵۷۳۶)
• هنگام استفاده از «خواندن همه»یا فرمان‌هایی که متن را هجی می‌کنند، مکث‌های بین جمله‌ها یا نویسه‌ها دیگر بتدریج در طول زمان کاهش نمی‌یابد. (#۱۵۷۳۹, @jcsteh)
• NVDA دیگر بعضی وقت‌ها هنگام گفتن مقدار زیادی متن متوقف نمی‌شود. (#۱۵۷۵۲, @jcsteh)
• هنگام دسترسی به Microsoft Edge با استفاده از UI Automation، NVDA می‌تواند کنترل‌های بیشتری را در حالت مرور فعال کند. (#۱۴۶۱۲)
• NVDA دیگر هنگامی که فایل پیکربندی خراب شده باشد، در آغاز به کار دچار خطا نمی‌شود. در عوض، مانند گذشته، پیکربندی را به پیشفرض باز می‌گردانَد. (#۱۵۶۹۰, @CyrilleB79)
• پشتیبانی از کنترل‌های نمای فهرستی سیستم (SysListView32) در برنامه‌های Windows Forms اصلاح شد. (#۱۵۲۸۳, @LeonarddeR)
• دیگر امکان نوشتن روی سابقه‌ی میز فرمان پایتون وجود ندارد. (#۱۵۷۹۲, @CyrilleB79)
• NVDA زمانی که با سیلی از رویدادهای UI Automation مواجه شده، باید پاسخگو باقی بماند، به عنوان مثال. هنگامی که مقدار قابل توجهی از متن در ترمینال نوشته می‌شود یا وقتی که به پیام‌های صوتی در پیام‌رسان واتساپ گوش می‌دهید. (#۱۴۸۸۸, #۱۵۱۶۹)
◦ این رفتار تازه را می‌توانید با استفاده از تنظیم جدید «استفاده از پردازش پیشرفته‌ی رویدادها» غیرفعال کنید.
• NVDA دوباره می‌تواند فکوس را در برنامه‌هایی که همراه با محافظ برنامه‌ی Windows defender (WDAG) اجرا می‌شوند دنبال کند. (#۱۵۱۶۴)
• متن گفتار هنگامی که موس به نمایشگر گفتار می‌رود، دیگر بروز نمی‌شود. (#۱۵۹۵۲ @hwf1324)
• NVDA هنگامی که در فایرفاکس و کروم با escape یا alt+جهت‌نمای بالا کامبو‌باکس‌ها را می‌بندید، دوباره به حالت مرور برمی‌گردد. (#۱۵۶۵۳)
• بالا و پایین رفتن با جهت‌نماها در کامبو‌باکس‌ها در iTunes دیگر NVDA را بطور نادرست به حالت مرور برنمی‌گردانَد. (#۱۵۶۵۳)
شما میتوانید این نگارش از nvda را با حجم ۳۴ مگابایت از
اینجا
دانلود نمایید.
موفق باشید.

بازدیدها ۲

Be First to Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله‌ی امنیتی *Captcha loading...

© کپی رایت 1378 - 1403 جامعه نابینایان ثامن الائمه (ع) خراسان رضوی Skip to content